Rodzina, Teksty gościnne

Podaruj swoim dzieciom to, co najlepszeCzego potrzebują dzieci, zarówno małe jak i dorosłe? Zdrowej, mocnej, mądrej  mamy, która zna siebie i swoje ciało, która wie dużo i może poradzić. Jest to wielki komfort fizyczny i psychiczny, mieć też taką mamę za 20 lat. Kiedy dorosłe dzieci spokojnie mogą żyć swoim życiem i się rozwijać, kiedy czują mocny tył i mają kogo się zapytać o ważne rzeczy życiowe.

Za 20 lat nasze córki,  synowe, wnuczki będą w tej samej sytuacji: zmęczone, po porodzie, nie radzące sobie, z bólem pleców, z przestawioną miednicą, z rozregulowanym trawieniem, z problemami w KP…

By poradzić sobie z jakimkolwiek problemem od razu szukamy specjalisty, pomocy zewnątrz.

Jak to się stało, że ktoś nam wmówił, że „ten ktoś” zna lepiej nasze własne ciało? Czyż nie powinno tak być, że najpierw zwracamy się ku sobie, by odczuć, zaobserwować, słuchać i usłyszeć odpowiedź?

Piękne jest to, że swoim własnym przykładem, postawą i wiedzą możemy pomóc naszym córkom wkroczyć w dojrzałą kobiecość i macierzyństwo bez niepotrzebnych tragedii i zamieszania. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy sama mama jest świadoma i silna.

Zacznij najpierw od siebie!

Odczuwaj

Obserwuj

Nabieraj świadomości swojego ciała.

Pierwszym krokiem jest właśnie odczuwanie, kiedy zwracasz uwagę na każdy sygnał swojego ciała. Pozwól ciału odczuwać ból rozpaczy, lekkość w tańcu, dyskomfort po posiłku itp.  Odczuj i słuchaj.

Następnie obserwuj  zmienność i odmienność. Wiedza na temat swojego cyklu, płodności, fizjologii jest tu bezcenna.

Razem te elementy pomogą ci nabrać świadomości swojego ciała, kiedy już słuchasz i słyszysz, kiedy wiesz pierwsza i możesz przewidzieć, kiedy umiesz pomóc sobie sama.

Jest to piękna i niezwykła podróż, która wzmacnia wszystkie obszary życia kobiety.

Wtedy właśnie mocno stoisz na swoich stopach, łono jest ciepłe i napełnione miłością, kiedy piersi dumnie niesione a głowa spokojna i powolna.

Poznawaj, dotykaj, masuj, odkrywaj sama swoje ciało i odżywiaj je z miłością.

Wideo-lekcja „ 5 sekretów kobiecego zdrowia ” http://lp.otulicmame.pl/sekrety

Następnym warunkiem zdrowej i silnej mamy jest godnie i świadomie  przeżyty połóg, który jest najwrażliwszy czasem dla zdrowia kobiety.

Kobieta, która nosi w swym łonie dzieciątko jest szczególnie traktowana i otoczona troską i opieką. Najlepsze jedzenie, odpoczynek, dbanie o stan zdrowia – przywilejów i dobroci jest w bród. Rodzi się dzieciątko i jakimś cudem o mamie się zapomina i cała uwaga przenosi się na nowonarodzonego. Ba, nawet mama sama o sobie zapomina i myśli teraz tylko o dziecku.

Z natury troszczymy się o nasze dzieci, chcemy dla nich najlepszego. Lecz niestety społecznie też zmienił się kierunek. A kto dba teraz o Mamę, dorosłą kobietę, by ona mogła na całego troszczyć się o dziecko? Dzieci są w centrum.

Działając na rzecz odrodzenia kultury połogowej, poporodowej pragnę przewrócić godną uwagę dla mamy nowonarodzonego dziecka. W kulturach Dalekiego Wschodu mówią, że mama po porodzie jest tak samo słaba jak i nowo narodzone dzieciątko.

Macierzyństwo to nie jest bieg sprinterski, lecz maraton. Nasze dzieci potrzebują zdrowej i silnej mamy przez długie lata swojego życia.

Podczas stanu błogosławionego ciało nasącza się hormonem relaksyną by przez rozmiękczone mięśnie i koście bezpiecznie urodziło się dziecko. Rozmiar macicy znacznie się powiększa i ściągną które ja utrzymują tez się rozciągają. Pod ciężarem dziecka mięśnie dna miednicy się opuszczają i się rozciągają się. Rodzi się dziecko, i proces naturalnej rehabilitacji trwa 1,5 miesiąca, by hormony, mięśnie, ścięgna wróciły do swojej normalnej pracy.

Kluczowy jest w połogu właśnie odpoczynek w łóżku razem z dzieckiem. Przewidziano to jest, bo właśnie w tym czasie maluszek prawie cały czas chce być przy piersi, może właśnie po to by mama została w łóżku po porodzie.

O tym jak przygotować się do połogu tutaj http://lp.otulicmame.pl/polog

Vohla z http://otulicmame.pl